
V šolskem letu 2024/25 na Elektro in računalniški šoli Velenje nadaljujemo z izvajanjem projekta KATARINA, katerega cilj je sistematično vključevanje temeljnih znanj računalništva in informatike (RIN) v srednješolsko izobraževanje.
Projekt poteka v sodelovanju z Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani in temelji na kurikularnih izhodiščih skupine RINOS. Osrednji namen ostaja enak: razvijanje računalniškega mišljenja, razumevanje digitalnih sistemov ter vzpostavljanje kompetenc, ki so ključne za sodobno tehniško stroko in družbo.
Dve ravni izvajanja
V letošnjem letu projekt poteka na dveh ravneh:
· Nova generacija dijakov (1. ET in 1. TM) ponovno vstopa v program s področjem Algoritmi in programiranje.
· Lanska generacija nadgrajuje znanje s področjem Omrežja in internet.
S tem projekt pridobiva vertikalno strukturo – od razumevanja algoritmov in programiranja do razumevanja omrežne infrastrukture in delovanja interneta.
Omrežja in internet – od uporabnika do razumevanja sistema
V sklopu novega vsebinskega področja dijaki obravnavajo:
· varnost osebnih podatkov,
· krajo identitete in vdore v račune,
· šifriranje in zaščito podatkov,
· varno komunikacijo na spletu,
· delovanje internetne povezave,
· potovanje podatkov po omrežju,
· digitalno infrastrukturo,
· naslavljanje v omrežjih,
· delovanje omrežne opreme,
· postavljanje domačega omrežja.
Poudarek je na razumevanju konceptov, ne zgolj uporabi tehnologije. Dijaki analizirajo, kako internet dejansko deluje, kako se podatki prenašajo, kako so zaščiteni in kaj pomeni odgovorna digitalna raba.
Projekt KATARINA tako v šolskem letu 2024/25 nadgrajuje prvotno usmeritev v programiranje z razumevanjem omrežnih sistemov, kar skupaj tvori celovit temelj računalniške pismenosti.