Svetovni dan števila Pi praznujemo 14. marca, saj ta dan v ameriškem datumskem zapisu ustreza celemu številu Pi in prvima dvema decimalkama.
Praznik števila Pi je leta 1988 v ZDA uvedel fizik Larry Shaw, leta 2009 pa ga je ameriški kongres uvrstil na seznam narodnih praznikov.
Število Pi (oznaka je mala grška črka π) je matematična konstanta, ki se pojavlja na različnih področjih matematike in fizike. Število Pi imenujemo tudi Arhimedova konstanta ali Ludalfovo število in je enaka razmerju med obsegom kroga in njegovim premerom. Določimo jo lahko tudi kot ploščino kroga s polmerom 1. Gre za iracionalno število, saj se ga ne da natančno zapisati kot razmerje dveh naravnih števil, kar je leta 1761 dokazal Lambert.
Po svetu se ta dan vrstijo tekmovanja v recitiranju kar največjega števila njegovih decimalk. Aktiv matematikov vas vabi, da se pomerite v slovenski PI-eziji, v pesmi ali prozi , kjer število črk v vsaki besedi sledi števki v zapisu števila π.
Ena za pokušino:
Naj, o, tako
3, 1 4
v razum zabeležim
1 5 9
to zoprno cifro.
2 6 5
Kaj moram litanije dolgorepe
3 5 8 9
poznati dobesedno?
7 9
Na natečaju lahko sodelujete tudi z likovnim izdelkom ali pa na to temo ustvarite fotografijo.
Prispevke pošljite do srede, 31. marca 2021, po elektronski pošti svojemu profesorju/profesorici matematike, ki obljubljajo zanimive nagrade.
Pripravila:
Marjetka Herodež