Področje: tehniške vede
Šola: ŠCV, Elektro in računalniška šola
Avtorji: Srečko Pajenk, Rok Podjavoršek
Mentorji: mag. Janko Malovrh
Sva dijaka zaključnega letnika programa elektrotehnik energetik in v tej raziskovalni nalogi bova predstavila gorivne celice. Najprej nekaj o delovanju gorivnih celic. Znotraj celice poteka elektrokemična reakcija. Celica je sestavljena iz katode, anode, elektrolita in prevodne snovi. Vodik dovajamo v gorivno celico k anodi. Tam spusti svoj elektron, ki se po žici poda na pot proti katodi. Pri katodi pa spuščamo kisik, ki sprejme elektrone in nastane oksidni ion.
Nadaljevala bi z vrstami gorivnih celic: Alkalne gorivne celice (delujejo s čistim vodikom in kisikom), fosfor-kislinske gorivne celice (delujejo na temperaturah med 180 in 200°C), gorivne celice s trdimi polimeri (V teh celicah kot elektrolit uporabljamo tanek sloj polimera v obliki trakov), gorivne celice s staljenim karbonatom (V teh celicah kot elektrolit uporabljamo alkalne kovinske karbonate) in direktno metanolske gorivne celice (Za razliko od ostalih gorivnih celic jih poganja čisti metanol zmešan s paro).
V nalogo sva vključila še uporabo gorivnih celic in pridobivanje vodika. Gorivne celice uporabljamo predvsem za prevozna sredstva. Uporabljajo se tudi za sisteme ogrevanja, v industriji, v vojski, vesoljski tehniki in drugje. Največkrat pridobivamo vodik z elektrolizo vode, kadar imamo viška električne energije. Elektroliza je kemijski postopek. Vanj moramo vložiti energijo, da sprožimo redoks reakcijo, ki razkroji spojino na elemente.